Dokumentacja dyrektora
Nadzór pedagogiczny
Ewaluacja wewnętrzna
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Porady eksperta
- Czy obowiązuje jeszcze Zarzadzenie Nr 18 MEN z 29.09. 1997 r. w sprawie zasad i warunków organizowania przez szkoły i placówki publiczne krajoznawstwa i turystyki(Dz. Urz. MEN Nr 9, poz. 40) ,które obowiązywało przy tworzenie regulaminu wycieczek?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli w statucie jest zapis "Jeżeli nieregulaminowe użycie telefonu lub innego środka komunikacji elektronicznej ma miejsce po raz kolejny, wówczas nauczyciel ma prawo do odebrania uczniowi telefonu lub innego środka komunikacji, a następnie zdeponowania go u wychowawcy lub pedagoga szkolnego. Do odebrania telefonu lub innych środków elektronicznych upoważnieni są rodzice lub opiekunowie prawni ucznia. Czy odebranie telefonu jest zgodne z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W Zespole Szkół zatrudniony jest nauczyciel na pełnym etacie, który od 10 lat jest emerytem. Umowa została zawarta w 2006r w Zespole Szkół między byłym dyrektorem. W umowie jest zapis, że pracownik przyjął na siebie podjęcie pracy na czas nieokreślony w gimnazjum. W 2016r jako nowy dyrektor, podczas kontroli akt osobowych nauczycieli, stwierdziłam, że umowy pracowników były zawarte na różne typy szkół ( szkoła podstawowa, gimnazjum, przyspasabiająca do pracy), a wszyscy nauczyciele pracują w każdej z ww szkół. Po konsultacji z prawnikiem w organie prowadzącym, pracownicy otrzymali pisemną informację, że zgodnie z art. 1ust2 ustawy z dnia 9V 2007r o zmianie ustawy KN oraz KN art10 ust 1 ustawy z dnia 26.01.1982r KN (DzU z 2016r poz 1379 z dnia 01. 09. 2016r) są zatrudnieni w Zespole Szkół a pozostałe warunki umowy pozostają bez zmian. Wyżej wymieniony nauczyciel na informacji pisemnej nie wyraził zgody na prace w Szkole podstawowej. W roku szkolnym2016/2017 i 2017/2018 przydzielono mu godziny pracy w Gimnazjum i szkole Przysposabiającej do pracy i nie wnosił żadnych sprzeciwów. W obecnym roku szkolnym wnosi sprzeciw do pracy w szkole podstawowej i Przyspasabiającej do pracy, twierdząc, że może pracować tylko w Gimnazjum. W X 2018r został ponownie poinformowany pisemnie, że zgodnie ze zmianami w prawie oświatowym i uchwałami Organu samorządu terytorialnego - sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum staje się ośmioletnią szkołą podstawową. Dlatego też zostały nauczycielowi przydzielone godziny pracy w klasach Szkole podstawowej i przysposabiającej do pracy. Czy miałam prawo przydzielić nauczycielowi godziny w szkole podstawowej i Przysposabiającej do pracy , czy tylko w „wygaszanych” klasach gimnazjum, które są w szkole podstawowej.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od kiedy przestaje działać stare SIO ? Czy nie będziemy już przekazywać danych do starego SIO stan na 30 marca w tym roku ? Czy wszystkie dane będą przekazywane do nowego SIO ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej działająca 4 rok, będzie zobowiązana na nowo złożyć wniosek o rejestrację ? Czy to wynikać będzie z projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie przez osobę prawną lub osobę fizyczną szkoły lub placówki publicznej ? Czy z jakiś innych ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać czy nauczyciele zatrudnieni w bursach szkolnych na stanowisku wychowawcy maja prawo do legitymacji nauczycielskiej uprawniającej do zniżki na pkp? Jaka jest podstawa prawna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 5 lat temu stowarzyszenie przejęło na drodze umowy prowadzenie szkoły publicznej. 31 sierpnia 2019 r. wygasa umowa, czy w przypadku nie przedłużenia umowy gmina ma obowiązek przejęcia szkoły? Czy w przypadku podjęcia decyzji przez stowarzyszenie o nie przedłużaniu umowy na prowadzenie szkoły należy o tym poinformować gminę z odpowiednim wyprzedzeniem ( umowa zakłada trzymiesięczny okres wypowiedzenia) ? Jaki będzie status nauczycieli w przypadku przejęcia szkoły przez gminę ( mają umowy ze szkołą)?Czy pozostaną w dalszym ciągu pracownikami szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole specjalne niepubliczne może przyjąć dziecko z niepełnosprawnością w stopniu lekkim na podstawie orzeczenia o kształceniu specjalnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zamierzam otworzyć w szkole podstawowej oddziały dwujęzyczne w kl. VII, potem VIII. Uprzejmie proszę o informację, jaka jest w takim oddziale liczba godzin języka obcego, który jest jednocześnie językiem wykładowym na wybranych zajęciach - proszę o wskazanie podstawy prawnej. Ponadto proszę o wskazanie (o ile istnieją) przepisów określających warunki nauczania przedmiotów w języku obcym, chyba że podlegają tym samym przepisom, co inne przedmioty nauczane po polsku.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o odpowiedż i podstawy prawne. Czy nauczyciel pracujący w przedszkolu na stanowisku naucz. wych. przedszkolnego oraz posiadający ukończony kurs kwalifikacyjny z zakresu metodyki naucz. jęz. angielskiego w okresie wczesnoszkolnym dla naucz.nauczania początkowego zorganizowanym przez MSCDN i uzyskała kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolach i klasach I-III szkół podstawowych może uczyć w przedszkolu języka angielskiego, cz wymagane jest zdanie egzaminu B2 w tym zakresie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jak należy postępować wobec ucznia, którego zachowanie wskazuje na użycie środków psychotropowych- procedury.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przepisy regulują liczbę opiekunów na wycieczce szkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieją odpowiednie przepisy mówiące o wymaganej powierzchni w klasopracowni na jednego ucznia w PSP?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (uczeń słabowidzący) można z subwencji dla niego przeznaczonej zakupić ksero by drukować materiały z większą czcionką? Czy w ramach zajęć rewalidacyjnych może mieć zajęcia wyrównawcze z nauczycielami ze szkoły? Czy stawkę za godzinę dla tych nauczycieli dyrektor może dowolnie ustalić (są zatrudnieni z kodeksu pracy nie z karty nauczyciela)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkoła niepubliczną, prowadzoną przez stowarzyszenie rzemieślnicze z uprawnieniami szkoły publicznej. Mam zapytanie czy nauczyciele zatrudnieni w naszej szkole na umowę o pracę są objęci ochroną jako funkcjonariusze publiczni?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
Harmonogram aktualizacji
serwisu
Styczeń 2019
Propozycje karty oceny pracy nauczyciela zgodnie z posiadanym przez niego stopniem awansu
Przykładowe arkusze wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania dziecka w przedszkolu/ucznia…
ZASADY OPRACOWANIA I ZAWARTOŚĆ PLANU OBRONY CYWILNEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Luty 2019
Deklaracja na rzecz edukacji przyszłości
Karta charakterystyki substancji chemicznych
Regulamin udzielania stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe
Przykład sprawozdania z nadzoru pedagogicznego za pierwsze półrocze
Przykładowy statut niepublicznego czteroletniego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych
Wzór arkusza samoocena pracy dyrektora
Pracownia komputerowa w szkole
Najbardziej korzystnym modelem niezmiennie pozostaje klasyczna wersja pracowni wyposażonej w serwer oraz komputery stacjonarne. Idealnym rozwiązaniem jest inwestycja w nowy sprzęt renomowanych firm. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy budżet na to nie pozwala?
TECZKA DYREKTORA
Dokumentacja
Procedura działania e-dziennika
Oświadczenie o odpowiedzialności materialnej nauczyciela biblioteki szkolnej
Arkusz obserwacji podstawy programowej w szkole
Arkusz analizy programu wychowania przedszkolengo
Komunikaty
Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych przyjęta przez Sejm
Uwaga! Od 1 stycznia 2018 r. zmiany w klasyfikacji budżetowej
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – projekt ustawy przyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów
Dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkołach z rówieśnikami
Prawo
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego
PORADY PRAWNE
TERMINARZ